إعـــــــلان

تقليص
لا يوجد إعلان حتى الآن.

Αναθεωρήσεις Βιβλίων - Ενημέρωση

تقليص
X
 
  • تصفية - فلترة
  • الوقت
  • عرض
إلغاء تحديد الكل
مشاركات جديدة

  • Αναθεωρήσεις Βιβλίων - Ενημέρωση

    Αγαπητοί φίλοι, ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με τα βιβλία μου «Χαμένοι θησαυροί στην Ελλάδα» και «Κρυμμένοι θησαυροί στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια».

    Το πρώτο βιβλίο μου, «Χαμένοι θησαυροί στην Ελλάδα» κυκλοφορεί εδώ και ένα εξάμηνο περίπου στην τρίτη, αναθεωρημένη, έκδοση του. Έχουν γίνει όλες εκείνες οι απαραίτητες αλλαγές για την ορθότερη προσέγγιση του θέματος που πραγματεύεται το βιβλίο. Έτσι όσοι επιθυμούν να πάρουν το συγκεκριμένο βιβλίο να ζητήσουν την τρίτη, αναθεωρημένη του, έκδοση.

    Το δεύτερο βιβλίο μου «Κρυμμένοι θησαυροί στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια», σύντομα θα κυκλοφορήσει στην δεύτερη έκδοση του. Και σε αυτό το βιβλίο έχω κάνει αλλαγές, όπου έκρινα απαραίτητο να γίνουν, όπως στα σχόλια σχετικά με τα οδοιπορικά. Έκανα επίσης και ορισμένες άλλες διορθώσεις. Για παράδειγμα, υπάρχει μια εικόνα με τον θεό ήλιο η οποία μου είχε παρουσιαστεί, από ένα παλιό μας μέλος, ως βραχογραφία που βρισκόταν κάπου στην Αλεξανδρούπολη μέχρι που την έσπασαν χρυσοθήρες. Καλή την πίστη, την παρουσίασα στο βιβλίο με τα ανάλογα σχόλια. Αργότερα διάβασα το βιβλίο του Stephen B. Shaffer και στην σελίδα 191 διαπίστωσα έκπληκτος πως υπάρχει η συγκεκριμένη φωτογραφία, η οποία φυσικά δεν βρίσκεται στην Ελλάδα. Έτσι προχώρησα στην αλλαγή του κειμένου που συνοδεύει την φωτογραφία για να υπάρχει ορθή γνώση του θέματος. Γενικά όσες αλλαγές έπρεπε να γίνουν, έγιναν.

    Όπως γράφω σε κάποιο σημείο στο βιβλίο μου: «ο μεγαλύτερος εχθρός του ερευνητή είναι το ψέμα», και σε ένα τέτοιο αντικείμενο έρευνας, πολλές φορές πρέπει να βασιστείς σε μαρτυρίες. Πάντως δεν λέω ότι το μέλος που έστειλε τότε την φωτογραφία το έκανε εξεπίτηδες. Αυτό που πιστεύω είναι πως και ο ίδιος την πήρε από κάπου αλλού και του την παρουσίασαν έτσι. Ακολουθούν φώτο από το βιβλίο του Shaffer, για να καταλάβεται ακριβώς για τι σας λέω:



    sigpic
    https://www.facebook.com/aborakkan
يعمل...
X